Telefon: +90 536 060 67 70
e-mail: psk.ozlemodabasi@gmail.com

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu

Anksiyete bozukluğu bir kaygı bozukluğudur. Endişe, korku ve kaygı veren yaşam olaylarında ortaya çıkar. Bazen de bir nedene bağlı olmadan huzursuzluk, tedirginlik ve gerginlik hissedilir. Genetik faktörler, ailede tanı almış birinin olması risk faktörüdür.

Genetik faktörler, travmalar, troid bezlerindeki bozukluk, şeker ve kalp hastalığı, mükemmeliyetçilik, sınavlar, iş yaşamındaki sorunlar, ilişki sorunları, stres yaratan durumlar anksiyeteye sebep olabilir.

Anksiyete atakları ile panik atak benzer belirtiler taşımaktadır. Her ikisinde de yoğun kaygı, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, terleme, titreme, yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, olumsuz düşüncelerle felaketleştirme görülebilmektedir. Fakat anksiyete bozukluğu panik atak kadar şiddetli değildir.

Anksiyete krizi yavaş yavaş gelişirken, panik atak kısa süre içerisinde yükseliş gösterir. Anksiyete krizi için bir olay tetikleyici olabilirken, panik atak için tetikleyiciye ihtiyaç yoktur. Örneğin; Kedi fobisi olan biri kediye maruz kaldığında anksiyete krizi geçirebilir.

Anksiyete hafif, orta ve şiddetli düzeyde olabilir. Düzeyi belirleyen ise tetikleyiciler ve buna karşı verilen tepkisel tutumlardır.

Anksiyete bozuklukları sık görülen ve kişinin işlevselliğini etkileyebilen bir rahatsızlıktır.

Anksiyete(Kaygı) Bozukluk Türleri

Yaygın Anksiyete Bozukluğu; süreğen aşırı uyarılma ve endişedir. En az 6 aydır devam eder ve neredeyse her gün vardır. Kişi hep tedirgin, gergin ve kaygılıdır. En kötü sonuca odaklanılır.

Sosyal Fobi;  toplumsal korku veya toplum korkusu anlamına gelmektedir. Küçük düşme, dalga geçileceğini düşünme, becerememe korkusuna eşlik eden yüzde kızarma, ellerde titreme, çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi, bulantı ve karın ağrısı gibi fiziksel belirtiler ile kendini gösterebilmektedir.

Panik Atak; beklenmeyen zamanlarda ortaya çıkan korku veya kaygı atakları şeklindedir. Panik atak anında kişinin kaygısı kısa sürede en üst sevilere çıkar

Travma Sonrası Stres Bozukluğu; travma zihnin hazmedemediği veya alışagelmediği yaşantılar karşısında sistemin bozulmasıdır. Kişinin yaşamının bütünlüğü ile ilgili fiziksel bir tehdit söz konusuysa, yakınları bir fiziksel tehdide maruz kaldıysa veya inanç sisteminde herhangi bir bozulmalar meydana geldiyse kişide psikolojik travma gerçekleşebilir.

Özgül Fobiler; herhangi bir nesneye, canlıya veya duruma göre oluşan korku veya kaygılardır. Örneğin; kedi fobisi, uçak korkusu, kan görmeye dayanama, yükseklik veya böcekler.

Ayrılık Kaygısı; sevilen veya bağ kurulan birinin kaybı veya yokluğu yaşanıldığında veya düşünüldüğünde ortaya çıkan korku ve kaygılardır.

Seçici Dilsizlik; çocuklarda gözlemlenebilen bir kaygı bozukluğudur. Örneğin; evde çok iyi bir iletişimi olan çocuğun okulda veya diğer toplumsal ortamlarda kendini ifade etmemesidir.