Telefon: +90 536 060 67 70
e-mail: psk.ozlemodabasi@gmail.com

SIK SORULAN SORULAR SAYFASI

Psikoloji düşünceleri, davranışları, zihinsel süreçleri inceleyen bir bilim dalıdır. Psikoterapide belirli bir amaca hizmet edilir. Psikoterapi; eğitimlerini tamamlamış psikologlar veya uygun psikoterapi eğitimlerini almış psikiyatristler tarafınca uygulanan, etik ilkelere bağlı, profesyonel ve bilime dayalı bir tedavi etme yöntemidir. Terapi kişinin kendini keşfetmeye çıktığı bir yolculuktur. Bu yolculukla iç görü kazanıp, hem düşünce hem de davranışlarınızı daha sağlıklı olanla yer değiştirmeye başlayabilir, sizi rahatsız eden durumları ortadan kaldırabilirsiniz.
Bir seans genellikle 50 dakika sürmektedir.
Seanslar, belirlenen gün ve saatte tercihinize göre Skype, Zoom, Whatsapp üzerinden görüntülü şekilde gerçekleşir. Tıpkı yüz yüze seanslar gibi 50 dk sürmektedir. Yüz yüze terapideki tüm etik ilkeler, gizlilik online terapide de geçerlidir.
Psikiyatristler, tıp fakültesinden mezun olmuş doktorlardır. İlaç yazma yetkisine sahiptir. Psikologlar, 4 yıllık Psikoloji Lisans programını tamamlamıştır. Ardından 2 yıllık klinik psikoloji yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak uzmanlaşmıştır. Bunun dışında pek çok psikoterapi eğitimi almıştır. Psikologlar ilaç yazmazlar, bilimsel yöntemlere bağlı şekilde konuşarak tedavi etmeye çalışırlar.
Ücret bilgisini psk.ozlemodabasi@gmail.com veya +905360606770 iletişim araçları üzerinden öğrenebilirsiniz.
Sorununuzun işlevselliğinizi ne kadar etkilediği, derecesini ve düzenini ne kadar kontrol edebildiğiniz önemlidir. Sorununuz sizi rahatsız etmeye, olumsuz etkilemeye başladıysa ve tek başınıza üstesinden gelmekte güçlük çekiyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz.
Terapiler başlangıçta haftada bir şeklinde önerilir, terapinin sonlarına doğru sıklığı azaltılabilir. Terapiye başlarken getirilen konular, sorunlar ve zorluklara göre ve danışanın değişime olan isteği, direnci ve diğer özelliklerine göre değişkenlik gösterilir. Bununla birlikte terapist ile kurulan terapötik ilişkide büyük rol oynayacaktır. Bu sebeplerle, net bir seans sayısı veya süresi verebilmek mümkün değildir. Terapi süreci ve sıklığı danışana özeldir ve kişiden kişiye göre farklılıklar gösterir. Bazı kişiler için ayları, bazı kişiler için ise yılları bulabilmektedir.
Terapi sürecindeki en önemli ilkelerden biri danışan gizliliğidir. Bu bir yasal konudur ve terapist bu etik ilkeye bağlı şekilde çalışma sorumluluğundadır. Paylaştığınız hiçbir bilgi sizin rızanız ve onayınız alınmadan paylaşılamaz. Anlattığınız şeyler sadece terapistiniz ile sizin aranızdadır. Bunun için terapiye başlarken bilgilendirilebilir veya yazılı bir formda anlaşma sağlayabilirsiniz. Gizlilik anlaşması sadece belirli durumlarda bozulabilir. Kişinin kendine veya başkasına zarar verme düşüncesi varsa, intihar planı kurmuşsa, çocuk istismarı varsa, yaşlı veya engelli istismar ve ihmali varsa terapistinizin bunu bildirmesi gerekir. (Yetişkin olarak gelen ancak çocukluk döneminde istismar maruz kalan danışan bildirilmez ve gizlilik korunur).