Telefon: +90 536 060 67 70
e-mail: psk.ozlemodabasi@gmail.com

Psikosomatik Bozukluklar

Yaşanılan olayları dile getirememek, anlamlandıramamak, bastırmak, kabullenmemek, yasını tutmamak, zamanla kendiliğinden geçmesini beklemek duygu ve düşünceleri sinir sisteminde depolar. Bir süre sonra yatışmayan sinir sistemi yorulur. Bu kez bu da yokmuş gibi davranılınca beden konuşmaya başlar. Geçtiği sanılan, unutulan duygu ve düşünceler bedene yansıyarak somatizasyon ortaya çıkar. Bu durumun temel nedenlerinden biri fiziksel rahatsızlıkların ruhsal rahatsızlıklara göre daha kolay dile getirilebilir olmasıdır. Ancak kişi bunu bilinçli olarak yapmaz, beden onun yerine konuşur.

Somatizasyon herhangi bir fiziksel hastalığa bağlanamayan çeşitli bedensel yakınmalar olarak görülür.

Bayılma, kusma, yanma, nefes darlığı, vücutta bir yerin tutmaması, baş ağrısı, karın ağrısı, vücutta zamanla yer değiştiren ağrı, yutkunamama, kaşıntı gibi belirtiler ile kendini gösterir. Kişi doktor doktor gezer ama hiçbir fiziksel hastalığa rastlanılmaz.

Zamanla bu bedensel yakınmalardan dolayı iş, eğitim ve sosyal hayatta işlevsellikte düşüş gerçekleşebilir ve somatik bozukluk haline dönüşebilir.

Bu bilinçli yapılan bir durum değildir. Kişi gerçekten o ağrıyı ve semptomu yaşar. Yaşanılan şeyler uydurma ya da sahte değil son derece gerçektir. Ruhsal sorunlara bedensel sorunlar kadar doğaldır ve bir ruh sağlığı uzmanından yardım almak gereklidir. Psikoterapi ile doktor doktor gezip sorun bulamadığınız rahatsızlığı ortadan kaldırabilirsiniz.