Telefon: +90 536 060 67 70
e-mail: psk.ozlemodabasi@gmail.com

Panik Atak

Panik Atak beklenmeyen zamanlarda ortaya çıkan korku veya kaygı atakları şeklindedir. Panik atak anında kişinin kaygısı kısa sürede en üst sevilere çıkar. Bununla birlikte oluşan kalp çarpıntısı, nefes darlığı, tireme, terleme, yüzde kızarıklık belirtileri de görülebilir. Kişi panik atak anında tam bir felaket senaryosu oluşturur. Bayılacağını, akıl sağlığı kaybedeceğini, felç kalacağını, hatta öleceğini düşünebilir.

Panik atak hangi durumlarda ortaya çıkar?

Kişinin kendinden yüksek beklentileri olması, çevresindeki kişilerin de beklentilerinin yüksek olması veya onların düşüncelerine önem vermesi, kaygılarını kontrol etmekte güçlük çekmesi, panik atağın sebep olduğu semptomlardan öleceğini veya ciddi bir zarar göreceğini düşünmesi ve kontrolü kaybetme düşüncesiyle panik nöbetler ortaya çıkıyor. Yabancı olunan ortamlar, yoğun kaygı ve stres yaşatan yaşam olayları, belirsizlik durumları, tehlike arz eden durum ve olaylar ise panik atağın en sık göründüğü anlardır.

Panik Atak Tedavisi

Diğer psikolojik rahatsızlıklarda da olduğu gibi panik atak tedavisinde ilk adım farkındalıktır. Panik atağın ne olduğu, nasıl ortaya çıktığını görebilmektir. Devamında ise hangi düşüncelerin buna sebep olduğunu, hangi an ve durumlarda ortaya çıktığını, nelerin tetiklediğini ve bunlara maruz kaldığında nasıl başa çıkabileceğini bulabilmektir.

Panik Atak; kariyer, eğitim ve sosyal hayatı olumsuz etkileyerek kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Bir uzman desteği ile bu süreci yürütebilirsiniz.