Çalışma Saatleri: P.tesi - Pazar
Telefon: +90 536 060 67 70
e-mail: psk.ozlemodabasi@gmail.com

Ghosting – Hayalet Sevgili

Ghosting – Hayalet Sevgili

Gelişsen teknoloji ve dijital dünyayla birlikte, son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan ilişki problemleri‘nden biri Ghosting oldu.

Ghosting, uygulayan kişi duygusal istismar uygular. Dolayısıyla ghosting bir flört şiddetidir.

Ghosting ile ilişkilerin adı bir türlü konulamaz, ilişki bir belirsizlik içindedir. Ghosting uygulayan kişi aniden ortadan kaybolabilir, aniden geri dönebilir ve bu durum bir döngü halini de alabilir. Net olarak onun duygularını bilemezsiniz. Duygularını paylaşmaz ve dengesiz bir tavır takınır. Samimiyet kurmak istemez, sizinle kurduğu ilişkiyi mesafede tutabilmek için sürekli meşgulmüş gibi davranabilir, görüşmeleri erteleyebilir, görüştüğünüzde göz kontağı kurmaktan kaçınabilir. İlişkiyi veya iletişimi sonlandırmadan hayalet gibi yok olurlar. Bir ilişkiyi sonlandırma sorumluluğunu bile alamadığı için bir anda arama ve mesajlarınız cevapsız kalabilir, sosyal medyadan sebepsizce silinebilirsiniz.

Bu kişiler sizin dışınızdaki kişilerde benzer tutumlar sergiler. Flört edilen bir tavırları vardır, amaçları bir ilişki yürütmek değildir. Bir ilişkide kalmak, duygusal bağ kurmak onlara yabancı, korkutucu ve güvensiz gelir.

Kaçıngan bağlanma stili‘ne yakınlık görülebilir. Aynı zamanda Narsistik kişilik örgütlenmesi‘nin belirtileri de görülebilir. Bu tutumlar ghosting uygulayan kişinin geçmiş yaşam deneyimleriyle oluşturduğu ilişki stratejisi olabilir.

Siz ona adım attığınızda o sizden adım uzaklaşır. Bunun sonucunda acaba onu bunalttım mı? Diye kendinizi suçlu hissedebilirsiniz. Kişide değersizlik, yetersizlik duyguları ortaya çıkabilir. Terk edilme ve reddedilme korkusu tetiklenir.

Ghostinge maruz kalan kişiler bazen ghosting uygulayan kişinin o tavrını çekici bulabilir veya bir inat haline getirebilir. Ancak ghostinge maruz kalınan ilişkide bir yok sayma ve yok sayılma durumu vardır ve bu bir psikolojik şiddettir. Ghosting uygulayan kişinin neden bir ilişkide kalamadığını, ghostinge maruz kalan kişinin ise neden buna izin verdiği üzerine profesyonel bir destek alınması gereken konulardır.