Çalışma Saatleri: P.tesi - Pazar
Telefon: +90 536 060 67 70
e-mail: psk.ozlemodabasi@gmail.com

Gizli Narsizm

Gizli Narsizm

Günlük hayatta artık aşina olduğumuz veya fark edebildiğiniz patolojik narsistlere göre gizli narsistlerin anlaşılması çok daha zordur. Patolojik/büyüklenmeci narsistik kişilik bozukluğu olan kişi kendilerini bulunduğu ortamda belli eder, özgüvenlidir. Ancak gizli narsist kişilik bozukluğu olan biri sizin en yakınınızda, içe dönük, nezaketli, hatta bazen kurban görünen en yakınızdaki kişi olabilir.

Gizli Narsist Nasıl Anlaşılır?
Gizli narsist patolojik narsistle aynı hedeflere, motivasyonlara ve isteklere sahiptir. Lakin patolojik narsist gibi kendini belli etmez. Hatta aksi davranışa bulunur.
Kendini belli etmemek için yardımsever, empatik, mütevazi biri olarak görünür.
Patolojik narsist kendine toz kondurmazken, gizli narsist kendisiyle ilgili küçük kusurlardan da bahsederek gizlenmiş olur.
Yardımsever görünür ama yardımlarının altında aslında onaylanma ve övgü ihtiyacı yatar.
Kaçıngan ve kaygılı bağlanma özellikleri olabilmektedir.

Eleştiriye karşı hassas oldukları için başkaları onları değerlendirdiğinde kaçınma davranışı gösterilebilir.
Gaslighting yani manipülasyon yaparlar. Aşağılamalarını sanki sizin iyiliğiniz için söylüyor gibi veya şakayla karışık yaparlar.

Duygu ve isteklerini size yansıtır. Örneğin; kendi istediği bir şeyi sanki siz istiyormuşsunuz gibi manipüle ederek yaptırır.
Başlarının başarılarına hep bir bahane bulurlar.

Klasik narsistler kendilerini değerli göstermeye çalışırken gizli narsistlerde değersizlik hissi daha belirgindir. Kıskanç veya haset olabilirler. Kendisinin sahip bir duruma, sevdiği bir yakının sahip olması bile onları içten içe kemirebilir.

Kin tutabilirler. Eğer onu yaralayacak bir duruma veya haksızlığa maruz kaldıysa bunun karşılığını vermek için uygun zamanı bekleyebilir.
Kaygılı ve stresli hayatları vardır.

Klasik Narsist olan kişi kendinin her şeyi bildiğini düşünerek kendini tanrı veya kral gibi güçlü gösterebilirken, gizli narsist kendini saf, sessiz, sakin, bir şeyi bilse de bilmiyormuş gibi masum gösterebilir.

Narsist kişilerin aslında davranışların sebebi siz değilsinizdir. Eğer bu tutum ve davranışta biriyle karşı karşıyaysanız, sınır koyarak manipülasyona uğrama durumunuzu önleyebilirsiniz.