Çalışma Saatleri: P.tesi - Pazar
Telefon: +90 536 060 67 70
e-mail: psk.ozlemodabasi@gmail.com

Love Bombing – Sevgi Bombardımanı

Love Bombing – Sevgi Bombardımanı

Love Bombing Nedir?

Love Bombing Türkçede sevgi bombardımanı anlamına gelmektedir. Bu yoğun sevgi veya aşk her ne kadar kulağa güzel bir şey gibi gelse de bu aşırılık aslında bu bir duygusal istismar ve flört şiddetidir.

Love Bombing uygulayan manipülatör kişi; daha ilişkinin başındayken bile sizi çok sevdiğini, çok aşık olduğunu söyleyebilir. Sizi etkilemek, sevginizi kazanmak için her türlü yolu dener. Sevgi ve ilgi yağmuruna tutulursunuz. Mükemmel bir ilişki yaşayacağınızı size inandırmaya çalışır. Sizinle ilgili planlar yapar, iltifatlarda bulunur, romantik davranışlar sergiler, sözler verir, her halinizi anlayışla karşılar, özel olduğunuzu hissettirir…  Onun sayesinde kendinizi bulutların üstündeymiş gibi hissedebilirsiniz.
Zamanla onun manipüle davranışlarının etkisiyle ona bağlılık geliştirirsiniz. Sizi sevdiğine hatta aşık olduğuna inandırmayı başarır. Tam siz de ona sevginizi ve bağlılığınızı gösterirken birden bire sebepsizce ortadan kaybolur. Sonu gelmeyen ilginin, sevginin, iltifatların yerini birden bire değersizlik , önemsenmemek, küçük düşürülme , yok sayılma alır.

Bu durumu size narsizm eğilimli bir manipülatör sapkın yaşatır. Genellikle içinde bulunduğu durumun kendisi de farkında değildir. Narsist manipülatör bunu yaşatma sebebi “ ilgi ve sevgi ” ihtiyacıdır.” Karşısındaki kişinin sevgisini ve ilgisini görünce kendini iyi hisseder, bağlılığınızı görünce ego tatminine ve aradığı doyuma ulaşır. Doyum ve tatmini sağladığı için de artık sizi terk edebilir.
Bu kişi ilişkiye devam etse bile ipleri tamamen kendi eline almanın ve vazgeçilmezliğin hissiyle narsistik doyum yaşadığı bir ilişki için devam eder. Uzak durulması gereken bir ilişkidir. Kişide yoğun olumsuz duygular gelişir. Fiziksel şiddet gibi görünür etkiler olmasa da içsel olarak yaşatılan hasarlar vardır. Manipülasyona uğrayan kişi de özgüven eksikliği , değersizlik , suçluluk hissi , güven problemleri gibi olumsuz etkileri olabilmektedir.

 

 

Manipülasyona Uğradığımı Nasıl Anlarım?

  • Daha yeni tanışmışken sizinle gelecek planları yapıyorsa,
  • Sürekli olarak mesajlaşma ve arama yapmak istiyorsa,
  • Size yoğun bir şekilde iltifatta bulunuyor veya size ilişkinin başında hediyelere boğuyorsa,
  • Size olan sevgi ve bağlılığını yerli veya yersiz her fırsatta belli ediyorsa,
  • Size gösterdiği hızlı ve yoğun ilgiyi kendisi de hemen bekliyorsa,
  • Sadece birbirinizle mutlu olabileceğinizi inandırmaya çalışıyorsa,
  • Çok kısa bir süre içerisinde size aşık olup yine çok kısa süre içerisinde aşırı bir çabaya girdiyse

Ve böyle bir sevgi ve tutumların kısa bir süre sonra ardından önemsenmeme, ilgilenmeme, değersizlik , küçük düşürülme , şüphe ettirme , suçlu hissettirme ve yok sayılma gibi durumlar geldiyse yani o bulutların üstünden yere çakılmış gibi olduysanız bir duygusal istismar olan love bombing’ee maruz kalmış olabilirsiniz.

Duygusal İstismar İçin Ne Yapılabilir?

Sizi rahatsız eden durumları dile getirmeniz ve sınırlarınızı net bir şekilde korumanız önemlidir. Manipülatör sizin bu sırınıza rağmen benzer tutumlara devam edebilir, böyle bir durumda zarar görmemek için ilişkiyi sonlandırmak gerekebilir. Duygusal şiddette , fiziksel şiddet kadar tehlikeli ve önemsenmesi gereken bir durumdur. Bu sebeple bir profesyonel destek alınması önemlidir. Kişi manipülatörü fark edemediğinde, yıkıcı bir duygu durum içerisine girebilir.

Bu ilişkideki güçlü ve zayıf yönlerinizi, neden bu ilişkiyi seçtiğinizi, bu ilişkide durmanızdaki kazancınızı fark edebilmek ilk adım için önemlidir. Ardından bu farkındalıklar üzerine çalışarak kişi kendini keşfedebilir ve  sağlıklı ilişkiler kurulabilir. Tek başına üstesinden gelmekte zorlanılıyorsa bir psikolog ile görüşülebilir.

Manipülasyona uğrayan kişinin yanı sıra bu Love Bombing’i yaşatan biriyseniz, psikoterapi ile birlikte neden bunları yaşattığınızı analiz edip, onu size yaşattıran olumsuz düşünce ve tutumları olumlu düşünce ve tutumlarla değiştirerek daha sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz.